Partnerstvo sa Svetskom bankom i EBRD u poslu prodaje antenskih stubova dokazuje da je sve bilo maksimalno transparentno i po najvišim standardima, na međunarodni tender Telekoma javilo se više od 50 firmi.
“Finansijski detalji biće objavljeni kada se završi procedura prodaje, svi će biti vrlo zadovoljni cenom koju smo postigli.”
U poslednje četiri godine većina najjačih evropskih kompanija za telekomunikacije poput Dojče Telekoma, Telefonike, Telie, Vodafona i drugih, a na nivou našeg regiona od pre par nedelja i Junajted Grupe, odlučili su da prodaju antenske stubove koje su imali u vlasništvu i Telekom Srbija prati taj opšti trend, izjavio je generalni direktor najuspešnije srpske kompanije Vladimir Lučić. Kod nas su takođe A1 i Yettel svoje antenske stubove odvojili u zasebne pravne entitete - A1 Towers Infrastructure i Cetin.Izgradnja i održavanje antenskih stubova je u SAD oduvek smatrana
građevinskim biznisom i poveravana je “real estate” kompanijama, a
operateri u Evropi su sada preuzeli taj poslovni model kao deo svojih
strategija za uspešnu budućnost na izmenjenom tržištu.
Telekom Srbija privodi kraju poslednje detalje prodaje 1.827 ovih
stubova britanskoj kompaniji Aktis GP, iza koje stoje Svetska banka i
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
- Najveće “real estate” firme pokušavaju da grupišu vlasništvo nad antenskim stubovima na nivou Evrope, zbog čega operaterima nude izuzetno povoljne finansijske benefite, a takođe se stvaraju snažna partnerstva za budućnost. Polovina stubova koje Telekom prodaje, njih nešto preko 900, nalazi se u Srbiji, a ostalo je u BiH i Crnoj Gori. Ovde se ne radi o strateškoj infrastrukturi, jer se prodaju samo stubovi, ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice, što naravno ostaje u našem vlasništvu - objasnio je Lučić. Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, i na taj način dodatno optimizovati svoje poslovanje i smanjiti troškove, s obzirom da se radi o delu poslovanja koje izlazi iz domena osnovnog biznisa telekomunikacionih operatera.
Na međunarodnom tenderu, koji je Telekom Srbija raspisao prošle
godine, učestvovalo je čak 50 najjačih međunarodnih “real estate” firmi,
a pobednici su zaista velika imena.
Finansijski detalji prodaje antenskih stubova još ne mogu da budu
saopšteni jer se procedura poslovnog aranžmana finalizuje, ali, kako je
poručio, “svi će biti izuzetno prijatno iznenađeni kada budu videli
kakvu cenu smo postigli”.
- Mi smo se sada ne kratkoročno već strateški razvojno i institucionalno povezali sa SB i EBRD, i to će biti vrlo važno za naš sledeći korak međunarodnog širenja na dijasporu, a to su Sjedinjene Američke Države, posle Nemačke, Švajcarske, Austrije i Turske. Telekom Srbija tako nastavlja da gradi snažna partnerstva sa najboljim i najpoznatijim svetskim brendovima i institucijama, kao što su Vodafon, Blumberg, Amazon, Evropska investiciona banka, Bank of Amerika, i u ne tako dalekoj budućnosti postaćemo velika i uspešna svetska kompanija - poručio je generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić.
Osam milijardi evra za državu i građane
Osnovni biznis najvažniji
Kompanija Telekom Srbija samo ove godine je investirala 200 miliona evra u izgradnju optičke i 4G infrastrukture, iz godine u godinu se obaraju rekordi sa instalacijom novih baznih stanica, u prethodnom periodu kompanija je obavila i neke važne akvizicije, a neprestano se uvode nove usluge za korisnike i ulaže u produkciju medijskih sadržaja.
- Držimo se osnovnog biznisa i pritom se odričemo nekih poslova koji u to ne spadaju, kao kada smo pre par godina pripojili MTS banku Poštanskoj štedionici, što se pokazalo kao odličan poslovni potez, ili kao što smo prestali da budemo vlasnici vozila, čije održavanje je bilo veliko opterećenje. Građevina, dakle antenski stubovi, svakako ne spada u naš osnovni biznis, njih su ionako drugi gradili i održavali. Uslovi njihovog iznajmljivanja biće izuzetno povoljni, kao što je uostalom odličan ceo dogovoreni posao sa Britancima, Svetskom bankom i EBRD - objasnio je Vladimir Lučić.